Strony

poniedziałek, 13 maja 2013

Drzewa świata.




             Płomień Afryki,  w tak poetyczny sposób nazywane jest tropikalne drzewo Wianowłostka królewska ( Delonix regia ) czasem znana pod łacińską nazwą 'deloniks'  Odkrył ją na Madagaskarze austriacki przyrodnik i botanik Wenzel Bojer ok.1824 roku, prowadząc badania zebrał interesującą kolekcje minerałów i roślin. Na cześć przyrodnika niektóre rośliny i zwierzęta zostały nazwane jego nazwiskiem. Jednak ekspansja człowieka, a głownie wypalanie terenów pod rolę, przyczyniło się do tego, że przez pewien czas drzewo to na Madagaskarze uznane było za wymarłe, obecnie jest zagrożone wyginięciem na naturalnych stanowiskach. Na szczęście ze względu na jego niezwykłe wartości dekoracyjne, ocalało i uprawiane jest w wielu krajach tropikalnych. Drzewo to przybiera parasolowaty pokrój, liście też mają ozdobny i ciekawy wygląd, wiosną całe drzewo pokrywa się dużymi czerwonymi lub pomarańczowymi kwiatami, co fantastycznie wygląda. Osobiście zaliczam je do jednego, z dziesięciu najpiękniejszych drzew świata, jakie miałem okazje zobaczyć.



Wianowłostka królewska.

























































































































































































































Owoce tego drzewa są również ciekawe, są to strąki o dużych rozmiarach, niektóre przekraczają nawet 50 cm długości.
  Kora tego drzewa prawdopodobnie ma właściwości przeciwzapalne, strąki wykorzystywane są do opału, drewno jest nietrwałe, nie spotkałem się z żadną przesłanką aby znalazło jakieś zastosowanie. Natomiast nasiona zawarte w strąkach, podobno gdzieś w Azji są poddawane tłoczeniu, a substancja z nich uzyskana niejako ma służyć do uszlachetniania tkanin, z nasion też podobno wytwarza się jakieś drobne ozdoby. 


Albicja jedwabista (Albizia julibrissin) - zwana ''drzewem jedwabnym''  po raz pierwszy zobaczyłem ten gatunek na Krymie, gdzie jest uprawiany i czasem rośnie na ulicach tamtejszych miast. Pochodzi on jednak z  obszaru obejmującego Iran, aż po Chiny. Nazwa rodzajowa tego drzewa wywodzi się od włoskiego szlachcica Filippo Degi Albizzia, który w XVIII wieku sprowadził ten gatunek do Europy
(Włochy -1749 rok), natomiast nazwa gatunkowa julibrissin, pochodzi z języka perskiego i oznacza "kwiat jedwabiu". Przepiękne drzewo o parasolowatym kształcie uprawiane dla efektownie wyglądających kwiatów i liści, często mylone z mimozą.
  • Słowo''mimoza'' jest przypisywane wielu drzewom, które oprócz pewnego podobieństwa w budowie liści nie maja z nią nic wspólnego.



Albicja jedwabista.
       



Jakaranda mimozolistna (Jacaranda mimosifolia) gatunek tropikalnego drzewa pochodzące z Ameryki Południowej (Boliwii, Argentyny, Brazylii) Słowo jakaranda pochodzi z języka południowoamerykańskich Indian i oznacza ''pachnący''. Drzewo to kwitnie na dość rzadki wśród drzew niebieski kolor, niesamowity wygląd przybiera ulica z aleją takich drzew. Drewno tego gatunku wykorzystywane jest w snycerstwie.                                                                                                                            








Erytrina grzebieniasta (Erythrina crista-galli) niewielkie drzewko pochodzące z Ameryki  Południowej, głównie z Brazylii.  Jego największym walorem są osobliwe szkarłatne kwiaty, długo utrzymujące się na drzewie.

Inne nazwy to ''koralowe drzewo'' ''koguci grzebień'' ''płaczące dziecko''


Eukaliptus  (Eucalyptus ).  Ikona Australii.


Gładkie pnie drzew eukaliptusowych. 

 Mam nadzieje że pewnego dnia będę mógł zamieścić tu zdjęcie, być może jednego z najpiękniejszych eukaliptusów świata, a mianowicie Eukaliptusa tęczowego (Eukaliptus deglupta) .



Grewilla mocna (Grevillea robusta) zwana ''jedwabnym dębem'' asortyment drzewny sprzedawany jest pod nazwą '' Australijski srebrny dąb'' choć z dębem nie ma nic wspólnego. W Australii skąd pochodzi to drzewo, osiąga duże rozmiary i jest gatunkiem szybko rosnącym. Drewno charakteryzuje się znaczną odpornością na gnicie co zostało docenione w stolarce meblowej, okiennej itp. Natomiast w  Azji  gdzie drzewo to  zostało sprowadzone znalazło zastosowanie do cieniowania plantacji herbaty.


Kwiat Grewilli z którego kapało lepkim sokiem. Kwiaty miododajne.
Kwiaty i owoce zawierają trujące związki cyjanogenne, w wyniku rozkładu uwalnia się trujący cyjanowodór (kwas pruski) Zastanawia mnie owo zjawisko obfitego kapania soku z kwiatów, który w dodatku był słodkawy.  Z kolei drzewo to ma właściwości alergiczne, powodujące podrażnienie skóry, podobne do tych jakie wywołuje trujący bluszcz.  Wiele też wskazuje na to że kwiaty tego drzewa  służyły Aborygenom do sporządzania napoju. Drzewo to zawiera w sobie wiele ciekawych związków, niestety na dzień dzisiejszy nie wiem nic na temat tego czy obecnie prowadzone są jakieś badań z zakresu farmakologii.


Drzewo Jozuego, juka krótkolistna  (Yucca brevifolia)  Tak naprawdę drzewo Jozuego nie jest drzewem, a byliną, postanowiłem jednak ja tutaj opisać, bo pod pewnymi względami to prawdziwy indywidualista. Gatunek ten charakteryzuje się bogatą różnorodnością kształtów, dorasta nawet do przeszło dziesięciu metrów wysokości, a żyje kilka set lat. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, symbol pustyni Mojawe, gdzie występuje i znajduje się pod ścisłą ochroną. Nazwa drzewo Jozuego, jak mówi legenda podobno wzięła się od pierwszych osadników- mormonów, którzy dopatrywali się w tych ''drzewach'' uniesionych rąk proroka.

Palma  Świętego Piotra (Yucca fillifera) dlaczego tą jukę nazwano palmą tego nie wiem, ale wiem kto ją odkrył. Jest obok drzewa Jozuego kolejną byliną o imponujących rozmiarach. Odkrył ją w 1840 roku w Meksyku kupiec i przyrodnik Josiah Gregg. Ok. 1844 roku wydał książkę opisując swoją przygodę w podróży do Meksyku, w której można odnaleźć zagadnienia z zakresu botaniki, geologii, geografii, a także o artefaktach Indian jak również o kulturze i ludność Nowego Meksyku. Ciekawa postać, podróżując po nowym kontynencie, przecierał nowe szlaki, dokonywał wnikliwych obserwacji, zebrał również pokaźną kolekcje roślin, w tym wiele gatunków jeszcze nie opisanych. Jest spora lista roślin, nazwana na cześć jego nazwiska. Zmarł ok. 1850 roku w niejasnych okolicznościach, podczas kolejnej z wypraw.




Dracena smocza, smocze drzewo (Dracaena draco) . Kolejny przykład "'niby drzewa'', rośliny jednoliściennej, która potrafi osiągnąć spore rozmiary i dorosnąć do prawie 20 metrów wysokości. W naturze występuje bardzo rzadko i na ograniczonym obszarze, gatunek charakterystyczny dla Wysp Szczęśliwych. Dla rdzennych plemion które mieszkały na tym obszarze, drzewo to było magiczne, nacięcie kory powoduje że wypływa z niej sok, który określany jest jako ''smocza krew'' wynika to z tego, że sok ten utleniając się na powietrzu przybiera czerwone zabarwienie. Jako barwnik, znajdował zastosowanie w lutnictwie, przy produkcji instrumentów muzycznych.

    


Figowiec święty,  pagodowy (Ficus religiosa) Drzewo nie ma niezwykłego wyglądu, nie kwitnie w cudowny sposób, nie oszałamia zapachem, nie wyróżnia się. Liście trochę wyglądają nawet jak u topoli.  Jest to jednak najbardziej święty gatunek drzewa jaki miałem okazje zobaczyć. W hinduizmie drzewa te są obiektem kultu i dość skomplikowanych wierzeń, natomiast w buddyzmie to właśnie pod tym drzewem Budda osiągnął stan oświecenia. Sadzone wokół świątyń...Cdn.



Araukaria (Araucaria)
Araukaria wyniosła (Araucaria heterophyla) zwana igławą lub jodełką pokojową. Drzewo to tam skąd pochodzi dorasta do 50 metrów, jest to ten sam gatunek, który u nas uprawia się w doniczkach i która rzadko kiedy przekracza wysokość dwóch metrów. Dawniej bardzo często uprawiana w obszernych salonach zamożnych rezydencjach, co przydało temu ''drzewku'' miano arystokratycznego. Odkrycia tego gatunku dokonano podczas drugiej wyprawy kapitana Jamesa Cooka na Południowy Pacyfik, gdzie Królewskie Towarzystwo Naukowe zleciło mu poszukiwanie mitycznego kontynentu ''Terra Australis''
W roku 1774  dopłynął on do wyspę Norfolk, gdzie zauważono po raz pierwszy te drzewa. Legendarne wyprawy kapitana Cooka mogły by stanowić całkiem osobny rozdział. W tamtych czasach w ekspedycjach, brali udział naukowcy z różnych dziedzin, we wspomnianej wyprawie wziął także udział polsko-niemiecki przyrodnik i etnolog szkockiego pochodzenia prof. Forster.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz